Ha lehet pozitívuma a karanténnak, akkor az részben az otthon töltött időből fakad. Ennek mentén például több időnk jut teázni is, nálunk például az egész család nagy tearajongó. Bármikor megiszunk egy csésze teát, maximum az időjárás befolyásolja, hogy milyen típus, vagy milyen ízesítés mellett döntünk.
Éppen ezért örültem meg nagyon a Kamélia Kert megálmodójának, Varga Mariannának új tea csomagjainak, amelyet részben a jelenlegi helyzet inspirált. Hogy milyen lépések vezettek el idáig, arról az interjúban beszélgettünk.
Hogyan váltál teaszakértővé? Hat évig éltem Londonban, ahol egy teakereskedésben dolgoztam, ott tanultam meg mindent a teákról, és váltam okleveles teaszakértővé. A britek tea iránti szenvedélye napok alatt magával ragadott.
Mi volt számodra vonzó ebben a szakmában? Eleinte a képzeletbeli utazás, más országok megismerése, az ott élő farmer családok keze munkájának gyümölcsén keresztül. Majd ahogy egyre jobban megismertem magát a teát is, mint növényt, engem is beszippantott és minél többet szerettem volna tudni, megtanulni róla. A termesztéstől kezdve a feldolgozásáig, minden területbe beleástam magam, a kóstoláson túl.
Elképesztően izgalmas az, amivel foglalkozol, hiszen a teát leginkább ázsiai országokhoz kötjük, speciális éghajlati viszonyok mellett. Ezzel szemben, te arra biztatsz minket, hogy nyugodtan fogjunk hozzá a teacserje neveléshez. Hogy lehet ezt itthon is megoldani? Az volt a célom a teatermesztés meghonosításával, hogy minél közelebb hozzam magát a növényt az emberekhez, mert hiszem, ha jobban ismerik, értik ők is, többet és többen fognak teázni. Ennek legegyszerűbb módja – amit szinte bárki megtehet – hogy otthon a kiskertben vagy akár a lakásban nevelhetünk, gondozhatunk egy-egy teacserjét. Dísznövénynek is csodás, annál pedig nincs felemelőbb érzés, mikor a saját cserjém leveleiből készített teával indítom a napomat!
Mire számíthat az, aki teacserjét nevel? Milyen mennyiséget kell elültetni, és mennyi idő múlva lehet szüretelni? Lakásban akár egy tő is nevelhető, cserépben. Ha kiültetjük kertbe, akkor 5-6 tövet szoktam minimum javasolni, csoportosan ültetni. Nyáron kb. 3-4 hetente lehet szedni a leveleit.
Milyen céljaid vannak a következő évekre? Szeretném, ha minél többen megismernék a teanövényt és a teatermesztés örömeit, ezért készül egy bemutató teakertem, ami látogatható lesz. És szeretném, ha minél több háztartásban nőne teacserje is, mondjuk a levendulabokor vagy a fűszerkert mellett.
Talán ma már mondhatjuk, hogy egyre több a teaértő hazánkban is. Mit tapasztalsz, mennyire vagyunk kifinomultak teafogyasztás terén? Már 6 éve tartok teakóstolókat, és bár nagyon lassú, de pozitív változást észlelek ízlés és nyitottság terén. Ma már szerencsére egyre többeket érdekel, honnan jött a teája, ki termelte, hogyan dolgozta fel, és azt hogyan érdemes elkészíteni úgy, hogy a maximumot hozza ki belőle. Ez a workshopjaim célja, hogy a végére ezek a kérdések izgassák a résztvevőket és válasszanak teát tudatosan.
Óriási a választék egy-egy teaszaküzlet kínálatában. Mit szoktál javasolni, hogyan kezdjük el a teakóstolást? Mindenképp natúr teákkal kezdjük az ismerkedést, felejtsük el az ízesített teákat! Natúr fehér tea, natúr zöld teák, oolongok és fekete teák. Ezek legyenek az elsők, majd jöhetnek a komplexebb teák, keverékek.
Mit javasolsz, hogyan készíthetjük el a tökéletes teát? Minden teatípusnak megvannak a szabályai, de ha azt megjegyzi a teakészítő, hogy sose használjon 100 fokos, túl forró vizet, és ne áztassa sokáig a teát (csak maximum 1-2 percig), már hatalmas minőségi változást fog tapasztalni.
Milyen teákat igyunk ezekben a napokban? Melyik hogyan segít? A natúr teák mellett most sokan keresik a gyógyteákat is, így közkívánatra készítettem immunerősítő teákat, nyugtató-stresszoldó teákat anyukáknak, illetve épp elkészült az Anyák-napi teám is, amit nagymamáktól gyerekekig bárki bátran fogyaszthat, mert koffeinmentes, tele C-vitaminnal.
Ha meg kellene győznöd valakit a teázás jótékony hatásáról, milyen érveket sorakoztatnál fel? Számomra a legfontosabb az énidő, ennyi kikapcsolódás mindenkinek jár. Megérdemled, hogy nyugodt körülmények között elfogyassz egy csésze minőségi teát, úgy, hogy tudod, ezzel jót is teszel magadnak, a bőrödnek, a hajadnak, nem csak a lelkednek. A tea magas antioxidáns – és vitamin tartalommal bír, ezért minden nap javaslom a fogyasztását. És ezekért az összetevőkért fontos, hogyan készítjük el, hogy megőrizze a jótékony tulajdonságait. Na és persze a kísérletezés, az új ízek kipróbálása, felfedezése mindig örömmel tölt el.