Egy csodálatos kezdeményezés részese lehettem az elmúlt hónapokban. A Dining Guide TOP100 Étteremkalauz főszerkesztőjeként “testközelből” követhettem végig, mely éttermek kerülnek be hazánk legjobb 20 étterme közé, és melyek azok az éttermek, cukrászdák, alternatív vendéglátóhelyek illetve kávézók és bárok, amelyek az elmúlt egy év során kiérdemelték, hogy a legjobbakként tartsuk számon őket.
Ennek a megmérettetésnek nem csak szakmai vonatkozása jelentős, de azt gondolom, hogy akár ínyenc étterembejárók, akár laikus falatozók vagyunk, jó tudnunk, hogy milyen sok rendkívüli étterem van ma Magyarországon, és melyek azok a TOP éttermek, amelyek a fine dining illetve a hagyományos magyar konyha területén jeleskednek.
Mindezek mellett természetesen komoly elismerése ez a szakmának, hiszen a többszöri tesztelések mutatják azt, hogy egy-egy étterem miként teljesített. A Volkswagen Dining Guide TOP 100 megmérettetése javarészt értünk, vendégekért van, hiszen segít abban, hogy könnyebben tájékozódjunk a
vendéglátóhelyek világában, és ebben az igazán szubjektív világban, amely az ízeken, illatokon és a tálalás szépségén nyugszik, egyfajta objektív támpontot ad arra vonatkozóan, mit is várhatunk az egyes helyektől.
Azt gondolom, hogy egyben hatalmas elismerése mindazoknak a szakembereknek, akik nap mint nap igyekeznek a magyar gasztronómia színvonalát az élvonalba emelni, miközben azon munkálkodnak, hogy mi, vendégek mindig valami nagyon különlegeset és annál is finomabbat kóstolhassunk. Teszik ezt fáradhatatlanul, telve lelkesedéssel, kreativitással, nekünk pedig nincs más dolgunk, mint elfogyasztani jó étvággyal mindazt, amit “kifőztek”.
Éppen ezért felfokozott izgalommal vártuk, kik lesznek a legjobbak, de mint korábban, most is számos különdíj került kiosztásra. Idei újdonság volt, hogy a Dining Guide az éttermi kávélapokat is zsűrite: a Dining Guide – Nespresso Az Év Éttermi Kávélapja Díjat a Stand Étterem kapta, ahol egy különleges One Eleven kávét szervíroznak fel, amely Molnár Attila, négyszeres magyar baristabajnok soproni pörkölőjében készül.
Szintén először adták át a Dining Guide – Royal Bliss Az Év Koktélbárja Díjat, melyet a nemzetközi hírnevet is szerzett Boutiq’Bar tulajdonosa, az ország legismertebb bártendere, Nagy Zoltán vett át. Nem minden terület mondhatja el magáról a hazai vendéglátásban, hogy van egy igazán ikonikus figurája, de a magyar koktélszakma igen. Nélküle ma nem volna ezen a szinten a hazai koktélvilág, ezért is ítélte úgy a Dining Guide, hogy a díj nem kerülhet máshoz, mint Nagy Zoltánhoz.
Az idei harmadik új elismerés a Dining Guide – Lánchíd De Luxe Brandy Az Év Szervizembere Díj. Az éttermekben kulcsszerepet játszik a maître, azaz a házigazda, aki meghatározza egy egész étterem miliőjét, hangulatát. A díjat Lizsicsár Miklós, a St. Andrea Restaurant étteremvezetője nyerte, aki híresen szívélyes és gondos jelenlétével egy egészen kiváló budapesti éttermet tesz még színvonalasabbá, az ottani étkezést pedig még emlékezetesebb élménnyé.
A Dining Guide – Az Év Cukrászdája Díjat a Mihályi Patisserie kapta, Mihályi László tulajdonos, cukrász ikonikussá vált váci cukrászdája. A Dining Guide idén úgy döntött, hogy a street food elnevezés helyett az alternatív vendéglátóhely kifejezést használja, hiszen a legtöbb esetben szó nincsen klasszikus utcai ételekről, bent, az éttermekben fogyasztjuk ezeket az ételeket.
A Dining Guide – Az Év Alternatív Vendéglátóhelye díjat a Dudás Szilárd és Dudás Szabolcs testvérek által jegyzett Pizza, Kávé, Világbéke zsebelte be. A Zwack Izabella Borkereskedés – Az Év Borlapja Díj az Arany Kaviár falát díszíti majd. A Dining Guide – Miele Az Év Ifjú Séftehetsége Díjat Farkas Richárd, a Pajta séfje kapta, a Dining Guide – Römerquelle Az Év Séfje Díj tulajdonosa pedig a Borkonyha és a Textúra séfje, Sárközi Ákos. Sárközi Ákosék egyébként dupláztak, a Dining Guide – Unicum Riserva Az Év Legígéretesebb Konyhája Díjat is ő vette át, és a Textúra étteremnek szólt az elismerés. A Dining Guide – METRO az Év Innovatív Konyhája Díj a Tiszavirág étteremé. A díjat az előremutató gasztronómiát képviselő szegedi étterem séfje, Kurucz Attila vette át.
Idén másodszor adott át a Dining Guide életműdíjat, amivel egy egész életutat, egy teljes munkásságot értékelnek. Egy olyan séfet és étteremtulajdonost kívánt a Dining Guide idén is díjazni, akinek tevékenysége generációkon képes átívelni. A díjat Bíró Lajos kapta. A díjátadón elhangzott, Bíró Lajos egyszerre egy igazi “nagyöreg” és egy modern, örökké nyughatatlan személyiség. Bátorságáról közismert, itthon először mert olyan alapanyagokhoz nyúlni, amelyek addig ki voltak rekesztve a jobb éttermek világából. A magyar gasztronómia egyik nagy megújítója, aki mindig kimondja, amit gondol, még ha az néha sok is.