Ha tél, ha rossz idő, akkor jöhetnek az immunerősítő készítmények, lehetőleg legyen természetes és édes. Mi lehetne jobb, mint egy csupor mézédes méz?
Szinte belenövünk a méz szeretetébe, köszönhetően Micimackónak és az ő mézédes kalandjainak, de a mesés történeteken túl ott vannak azok az édes pillanatok is, amikor a fájós torkomra egy kanál mézet dugott a számban Édesanyám. És valahogy természetesnek gondoltam onnantól kezdve, hogy bármilyen felsőlégúti megbetegedés tör is rám, érkeznek a gyógyteák az elhagyhatatlan mézzel, egy kanállal a teába csorgatva, eggyel a számba.
Csak, amikor édesanya lettem én is, akkor olvastam kicsit jobban utána, miért is olyan hasznos és hatékony táplálék a méz, és mindazon túl, hogy szinte felfoghatatlan, milyen mestermű születik egy kaptárban, egy lépesméz megalkotása közben, csak akkor ismertem meg, hogy mennyi vitamin, nyomelem segíti a méheket és így minket is az egészségünk megőrzésében.
Azon túlmenően, hogy rengeteg B vitamint tartalmaznak a mézek (B2 B3 B5 B6), találunk benne folsavat, C-vitamin és kalciumot, vasat és magnéziumot. Ezenkívül foszfort, de van benne kálium, cink és nátrium is. Egy természetes multivitamin, minek ide tabletázott változat? És akkor még nem is kerültek képbe az olyan hasznosságok, mint a virágméz, a méhpempő vagy a propolisz. Óriási szakirodalma van ennek, én nem is untatnálak benneteket, itt olvashattok róla bővebben.
Méz hamisítás? Ki gondolná…
Sokan már kongatják a vészharangot a méhészetek felett, nem csak itthon, de világszerte gondot okoznak a környezetkárosító anyagok használata, amik a rovarflóra, a madár populációk csökkenéséhez vezetnek, ráadásul a méhek – amik igen alkalmazkodóképesek – nagy számban pusztulnak el, idényről-idényre.
Hosszú ideig nem is hallottam olyanról, hogy a mézeket hamísítják, de ha jobban belegondolunk, józan paraszti ésszel is belátható, hogy nem létezhet az, hogy Kína 550 ezer tonnás évi méztermelést produkáljon. Valójában illegális üzemekben állítanak elő valami olyat, ami csak hasonlít a mézhez.
Ekkor jön képbe a mi tudatosságunk. Ha tehetjük, márpedig megtehetjük, vásároljunk hazai mézet, olyat, amiről biztosan tudjuk, hogy tiszta, eredeti, méhecskék által előállított mézet jelentenek. Hogyan tudhatjuk ezt? Nos, egy olyan családi vállalkozás, mint például a BeoBee, akik 35 éve ezzel foglalkoznak méhészeti termékek előállításával, pontosan tudják, hogyan kell szépen és barátságosan bánni a méhekkel, úgy, hogy azok hosszú időn keresztül, évről-évre telerakják a kaptárt ezzel a mézédes csodával.
A debreceni családi vállalkozásról itt olvashattok többet, nekem hitelesek és a mézeik istenien finomak. 300 méhcsaládot nevelgetnek szeretettel, odafigyeléssel, több díjat is nyertek mézeikkel, így a napraforgó, az akácméz, a repceméz és a Hortobágyi vadvirágmézük is aranyérmes lett.
Legyél te is örökbefogadó méhszülő!
A BeoBee Örökbefogadó Klubtagság minden egyes forintja (8000 Ft) egy méhecskét jelent, és 7 örökbefogadó kell ahhoz, hogy kaptárral együtt egy teljes méhcsaládot helyezzenek ki. Cserébe bio méhészetük nevelgeti, óvja a méhcsaládot, mi örökbefogadók pedig folyamatosan informálódhatunk a méhcsalád állapotáról, nyomon követhetjük életüket, munkájukat. Még több infot itt olvashattok: Örökbefogadó Klub