Ahhoz, hogy egy kisállat mindig kellemesen és igényeinek megfelelően érezze magát, fontos, hogy szükségleteiben ne szenvedjen hiányt. Mindezt azonban nehéz teljesítenünk, ha keveset vagyunk otthon. Hoztam néhány tippet, amivel megkönnyíthetjük kedvencünk életét, és amik segítenek a távoli gondoskodásban.
Az egyedül hagyott kisállatok nehezebben élik meg az egyedüllétet, a magány miatt nőhet a szorongás és a stressz kialakulásának veszélye, ami destruktív viselkedéshez vezet. Ha nem szeretnéd, hogy négylábú barátod a feszültséget ugatással, nyávogással, a bútorok és játékai szétrágásával vezesse le a távolléted ideje alatt, az alábbi jótanácsokat érdemes megfogadni.
Tanítsd meg az egyedüllétre
A megfelelő tréninget érdemes a lehető leghamarabb elkezdeni. Vedd fel a cipőd, és menj az ajtóhoz. Ha észreveszed, hogy kisállatod ettől pánikol, próbálj meg tudomást sem venni róla, így hozzászokik távozásodhoz. Amikor pedig hazaérsz, ne üdvözöld azonnal az ajtóban. Ezzel azt tanítod meg neki, hogy a távozás és a hazaérkezés is csak egy mindennapos, szokványos dolog.
Fizikai szükségletek
Mielőtt első alkalommal egyedül hagyod kedvenced, érdemes felállítani egy rendszert arra, hogy milyen gyakorisággal kell könnyítenie magán. Ha túl sokáig nem tud kimenni, könnyen előfordulhatnak kellemetlen balesetek.
Etetés, itatás
Mondanunk sem kell, hogy ha gondoskodni akarsz kisállatodról, a legfontosabb, hogy biztosítsd számára a megfelelő mennyiségű vizet és eledelt – természetesen nemcsak nyáron, hanem egész évben, bármikor. Akkor is, ha csak dolgozni mész.
Jó ötlet lehet beszerezni egy játékos ételadagolót, vagy ha biztos akarsz lenni abban, hogy egy pocak sem marad üresen, szerezz be egyet a ma már egyre szélesebb körben elterjedt okoseszközök közül, mint például a Tesla okos kisállat etetője. A készülékbe beépített kamera és mikrofon segítségével egyszerűen, a telefonod segítségével rá is tudsz nézni kedvencedre, sőt, társaloghatsz is vele, bárhol is járj épp.
Legalább ennyire fontos a megfelelő víz biztosítása: a macskák és kutyák előszeretettel isznak csobogó, friss vizet. Egy okos háziállat itató akár napokig képes friss vízzel ellátni a kedvencedet. A beépített keringetőnek hála az itató állandó mozgásban tartja a vizet, az UV-lámpa pedig eltávolítja a káros baktériumokat a vízből. Így a tartályba töltött víz napokon át biztonságosan fogyasztható lesz.
Fárasztás
A legjobb dolog, amit tehetsz, hogy egy kis játékkal, vagy egy hosszú sétával lefárasztod kedvencedet, mielőtt elmész. Ha reggel tornáztok együtt egy keveset, valószínű, hogy amint reggel elindulsz munkába, rögtön elalszik. Miután pedig hazatértél, tegyetek egy újabb kört, így kisállatod alaposan ki tudja nyújtóztatni tagjait a lakásban töltött nap végén.
Játékok és komfort
Ha nem szeretnéd, hogy kedvenced unalmában minden felborítson és szétrágjon, készítsd ki kedvenc játékait, amivel egész nap elszórakoztathatja magát anélkül, hogy bármiben is kárt tenne. Tedd oda neki kedvenc takaróját vagy párnáját, amibe kényelmesen bekuckózhat, ha rátör a magány.
Veszély megelőzés
Mielőtt kilépnél az ajtón, fuss végig gyorsan a lakáson, és nézd meg, hogy nem maradt-e semmi elől, ami veszélyes lehet kedvencedre: éles evőeszközök, esetleg számukra nem fogyasztható étel vagy olyan tárgy, ami fulladásveszélyt okozhat. Győződj meg róla, hogy a szemetesládát és a tisztítószeres szekrényt is alaposan lezártad.
A cicák és kutyusok hűséges társaink, és rengeteg örömet hoznak életünkbe. Figyelmüket háláljuk meg azzal, ha okos gazdiként gondoskodunk róluk akkor is, amikor épp nem vagyunk együtt.