“Én nem csak rajzolgatok, hanem észszerű és megvalósítható dolgokat tervezek.”

2020 december 19.
“Én nem csak rajzolgatok, hanem észszerű és megvalósítható dolgokat tervezek.” bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

Vajon alapvető, hogy igénybe vesszük egy szakember segítségét, hogy a lehető legszebb otthon várjon ránk? Miben tud segíteni egy szakember? Kótai Eszterrel, a KEKinterior vezető tervezőjével arra kerestük a választ, mik azok a szempontok, amik meghatározzák egy lakás, egy ház tervezését.

05_edited

Ha a lakberendezést, illetve a belsőépítészeti munkákat nézzük, szerinted mitől válhat valaki keresetté? Ez eléggé összetett dolog. Hatalmas a kínálat a piacon ugyanúgy belsőépítészeti irodákból, mint lakberendezőkből. Ember legyen a talpán, aki választani tud. Ettől függetlenül véleményem szerint az első 2 fő szempont az ismertség és/vagy ajánlás, illetve az ár. Ez a piac (is) eléggé ár érzékeny, és igaz, hogy az emberek többsége manapság elismeri már a tervező szakemberek létjogosultságát, mégsem akarnak többszázezer forintot kiadni elsősorban szellemi munkáért. Pedig nagyon hamar megtérülhet ez a költség, mint például az egyik legutóbbi munkámnál is, ahol ismerve egy jó beszerzési forrást, sikerült ugyanazt a burkolatot rögtön majdnem 200000 Ft-tal olcsóbban beszerezni.

Mik azok a tulajdonságok, amik fontosak ahhoz, hogy jó lehess a szakmádban? Empátia, szaktudás, és lehet, hogy meglepő, de a humor. Az első kettő tulajdonság szerintem nem is kérdés, miért fontos, hiszen ha nem tudunk ráhangolódni a megrendelőre, akkor nem lesz sikeres az együttműködés. A szaktudás elengedhetetlen, és visszatérve az előző kérdésedre, sajnos egy laikus nem tudja elsőre megállapítani, ki rendelkezik megfelelő szaktudással és tapasztalattal, így nehezített pályán mozog a tervező kiválasztásakor. A humor pedig szintén jó szolgálatot tesz, hiszen egy építkezés rengeteg anyagi és lelki terhet ró a megrendelőre, így a stresszes helyzeteket néha jó egy kicsit feloldani.

_MG_9903-Pano-Edit-2_edited

Hogyan tudod képezni magadat, mik azok a fórumok, ahonnan fejlesztheted magadat? Elsődleges forrásaim a szakújságok és ezekben is a különböző szakági cikkek, bár az utóbbi időben egyre több hasznos facebook-fórum is a rendelkezésünkre áll. Az az igazság, hogy a szépérzéket lehet fejleszteni, lehet inspirálódni online közösségi felületeken is, de a tervezés nagy részét a szakági munkák (fűtésrendszerek, villanyszerelés, vízszerelés, gipszkartonozás…) teszik ki, így a legtöbbet szakági mesterektől és közvetlen kollégámtól tanulok, aki több évtizede a pályán van magasépítő technikusként, illetve műszaki ellenőrként.

Mennyire igénylik a megrendelők, hogy a legutolsó trend szerint legyen az otthona berendezve? Semennyire. :) Teljesen eltérőek az igények, és ez így van rendjén. Törekszem arra, hogy a megrendelő által elképzelt enteriőr, amennyiben ő szeretné, kövesse a trendeket, de legyen időtálló is. Nem szívesen tervezek be olyan aktuális, felkapott tárgyakat, burkolatokat, amelyekről tudom, hogy most jól néznek ki, de huzamosabb ideig nem szeretnénk őket az otthonunk részeként látni.

_MG_0008 (1)_edited

Hogyan zajlik egy tervezés folyamata? A tervezés maga egy hónapokon átívelő folyamat, és elengedhetetlen a folyamatos kapcsolattartás a megbízóval. Ami sosem hiányozhat a tervezési fázisokból, az az első személyes találkozót követő brainstorming, a vázlattervek, majd a végleges terv kiválasztása után a kiviteli tervek (építési-bontási terv, műszaki leírás, világításterv, kapcsolási terv, konyhaterv..). Ezután szoktak a dolgok elválni, van, aki mindenben kéri a segítségemet, és szeretne látványterveket is pontos bútorkonszignációval, esetleg vásárlásban való részvételt, van, akinek pedig elég, ha vezetem, és együtt kiválasztjuk interneten keresztül a berendezési tárgyakat.

Mennyire engedik a tulajdonosok, hogy átalakítsd az eredeti elképzelésüket? Kevés olyan eset van, amikor kész tervvel érkezik a megrendelő (én őszintén szólva nem is nagyon szeretem); sokkal egyszerűbb észérvek mentén meggyőzni az általam vázolt lehetőségekről. Általában sikerül konszenzusra jutni.

_MG_3753_edited

Nőként hogyan tudsz a kivitelezőkkel együttműködni? Nem jelent nehézséget, hogy esetleg nem vesznek komolyan? Hát ez nehéz téma. Sajnos Magyarországon gyakran ütközöm még ellenállásba, külföldön erre sokkal kevesebb példa volt. Az elmúlt 8 évben, amikor Ausztriában dolgoztam, egyszer sem éreztem azt, hogy ne vettek volna komolyan csak azért, mert nőként „terepen vagyok”. Ellenben Magyarországon sajnos többször is volt már rossz tapasztalatom. A kivitelezők azonban, amikor látják, hogy én nem csak rajzolgatok, hanem észszerű és megvalósítható dolgokat tervezek, akkor már partnerként kezelnek.

Hány otthon, tér berendezése van már mögötted? Hú, rengeteg. Sok nagyobb, és kisebb megrendelés van a hátam mögött. Van, aki csak egy-egy helyiség berendezésével bízott meg, többször lakberendezési tanácsadás keretében újult meg egy-egy ingatlan, míg mostanában inkább teljes házak, lakások, üzletek átalakítását vállalom elsősorban.

_MG_3827_edited

Melyik volt a legkedvesebb? Tudom, sablonos, de nincs legkedvesebb munkám. Talán, ahol a megrendelőkkel különösen jó viszony alakult ki, és esetleg még utólag is meg-megkeresnek egy-egy kérdéssel, azokra a projektekre még szívesebben emlékszem vissza.

Van olyan irányzat, stílus, ami neked a legjobban fekszik? Igazából sose köteleződtem el egyik irányzat felé sem; találok olyan szép enteriőrt minimalista, vidéki, de akár klasszikus stílusban is, amiért rajongani tudok. Persze van, ami már nálam se fér bele stílusügyileg. Legutóbb például egy olyan házat kellett felújítanunk, ahol sok-sok klasszikus berendezési tárgy keveredett csilli-villi kiegészítőkkel, ami abszolút távol áll tőlem. A megrendelővel együttműködve azonban sikerült a végére egy igazán ütős enteriőrt létrehoznunk.

_MG_4555-Pano_edited

Sokan azt gondolják, hogy a belsőépítészeti munka nem áll többől, mint jó ízlésből. Meg tudnád ezt cáfolni? Szerinted milyen háttér ismeretek szükségesek? Ahogy korábban említettem, maga a stílus kialakítása már csak hab a tortán. Ha valakinek van szépérzéke vagy jó ízlése, ahogy fogalmaztad (bár ugye ez is szubjektív), attól még nem lesz tervező. Mindig azt mondom, hogy egy lakberendezőnek vagy belsőépítésznek elsősorban kőművesnek kell lennie, vízvezetékszerelőnek, gépésznek, festőnek, gipszkartonosnak..stb. Már a szakemberrel való konzultáció előtt tudni kell, hogy milyen padló-rétegrendek szükségesek, vagy pl. hogy milyen feltételekkel lehet elvezetni a wc-strangot.

Mikor ajánlod a szolgáltatásotokat? És mikor nem? Ha valaki megkeres engem, akkor feltehetően azért, mert már megnézte a honlapunkat, és tetszik neki a munkásságunk és az ars poeticánk. Innentől kezdve csak egy esetben nem ajánlom a szolgáltatásunkat: ha nincs meg a bizalom. A bizalom és nyitottság az első számú feltétel, hogy az együttműködés sikeres legyen. Hiszen az ügyvédnek sem mondjuk meg, melyik jogszabályt alkalmazza, vagy ahogy az orvosnak sem, melyik gyógyszert írja fel.

További információ: www.kekinterior.com   www.facebook.com/kekinterior   www.instagram.com/kekinterior

Kapcsolódó bejegyzések