Az üvegben rejlő titokzatosságba, a benne rejlő lehetőségek sokszínűségébe szeretett bele Nagyné Juhász Anna, a Jannaja Glass márka kézműves alkotója. Az elmúlt hat év alatt az üveggyöngy készítés többféle formáját is elsajátította, hogy ékszereivel mosolyt csaljon azok arcára, akik a üveggyöngyékszerek szerelmesei lettek.
2015 óta foglalkoztat a kézművesség. Mi indított el ezen az úton? Ekkor már eltelt fél évszázad az életemből és szerettem volna újjászületni, valami „olyat” csinálni, amiben nap, mint nap van sikerélményem. A kezdeti sikertelenség ellenére nem adtam fel, és a kitartásomnak köszönhetően az első szürke kis formátlan gyöngy türelemre, az üveg, mint anyag iránti tiszteletre tanított. Csak akkor lehet szép egy gyöngy, egy ékszer, ha alázattal, teljes szívből készítem el őket. Igazából átformálódtam én is, nemcsak a megmunkált üveg.
Miért éppen az üveghez nyúltál? Véletlenül találtam rá a hobbi üvegolvasztásra, kipróbáltam és a fantáziám elkezdett működni. Új kihívást jelentett, más volt, mint a korábbi, fiatalkori hobbik: rajzolás, festés, kötés, varrás. Egy rideg, kemény anyagból egy lágy, hajlékony, képlékeny anyagot formálok magas hőmérsékleten, ez egy „szilárd folyadék”. Nincs vége soha a kísérleteknek. Ez a csodálatos anyag mindenhol ott van az életünkben, csak néhány dolgot említenék: tükör, szemüveg, messzelátók, nagyítók, ablaküveg, villanykörték, otthonainkban a poharak, üvegtálak és végtelen a sor.
Kit tekintesz példaképnek az üvegékszer vagy az üvegművesség vonatkozásában? Az üvegékszer készítésben, márkaépítésben talán nem neveznék meg senkit példaképként, a díszüveg készítésben viszont a Kézdi Piroskára példaképként tudok tekinteni. Azért mentem hozzá tanulni, mert tetszett a visszafogott színvilága, mást nem tudtam róla. Gondolkodásra, tervezésre, pontosságra ösztönzött a műhely munkája. Tőle sokkal többet kaptam, mint elsőre gondoltam volna, és ez a szakmaszeretet, gondolkodásmód az ékszerkészítésre is nagy hatással van.
Hogyan tudtad képezni magadat? Tanfolyamokat, mestereket kerestem, akiknél az alapokat megtanulhattam, után jól lehet már fejlődni online, autodidakta módon is. A legnagyobb titok viszont a gyakorlás: csinálni és csinálni kell, mert akkor jönnek a hibák, az újabb ötletek és az eredmények – és igazán így lehet tanulni, fejlődni.
Többféle technikát is alkalmazol. Melyik áll a legközelebb hozzád?
Ma már három technikával tudok kézzel fogható kedvességeket készíteni.
- kemencében több üvegréteget olvasztok egymáshoz,
- lángnál üveggyöngyöket olvasztok,
- tiffany technikával apróbb dísztárgyak születnek.
Nehéz lenne választani, mert mindegyikben jól érzem magam, pedig teljesen más munkafolyamatok zajlanak az üveggel. Nem is jutott még eszembe, hogy valamelyiket is előrébb soroljam, inkább a pillanatnyi hangulatom határozza meg, hogy melyikkel foglalkozom.
Mi jellemzi az ékszereidet?
Jannaja díszdobozos ékszerek – medál + pötyi füli: ezek az ékszerek széles színválasztékban, nem nagy mennyiségben, folyamatosan készülnek. Minden üvegdarabot kézzel vágok hozzá, dísze a csodálatos színjátékot adó dichroic üveg. Talán a kolibrik fémes színű, színjátszó tollaihoz hasonlítanám ezt a szépséget. Nekünk embereknek is szükségünk van fényre, napsütésre, ez az ékszer is ugyanígy kel életre. A fény mennyisége, annak különböző szögből való megtörése több színárnyalatot hoz létre, ettől válik vonzóvá, érdekessé.
Jannaja üveggyöngy karkötők: Ég a speciális gázégő lángja és a szemem előtt olvad az üveg. Ide egy kis pötty, oda is egy, összeolvadnak, új formát képeznek. Lassú aprólékos mozdulatok építik a gyöngyöt. A színeket is kedvemre variálom, szeretek apró buborékokat készíteni a gyöngyökbe. Jellemzően a természetből inspirálódok, így ezekbe a díszítésekbe eső, harmat, vízcseppet képzelek. A buborékos variáció színei kombinálhatók, így igazából mindenki összeállíthatja a saját ízlésének megfelelő karkötőt.
Tiffany: ezzel a technikával nemrég óta ismerkedek, kísérletezek. Itt vágom, csiszolom, összeforrasztom az üvegdarabokat a kívánt formára. Nekem jó érzés, ha apró kedvességek, emlékek vesznek körül, amik harmonizálnak is egymással. Azon gondolkoztam, hogy hova is tesszük el apró női kincseinket? Terveztem, rajzoltam és sok-sok próbálkozás után megszülettek az első olyan darabok, amit itt már meg merek mutatni, a kis kincsesládikókat.
Hogyan zajlik az alkotás folyamata nálad? Van külön műhelyed? Hétvégente elvonulsz?
A gondolataimban folyamatosan jelen van valami új dolog, amit meg kellene valósítani, ki kellene kísérletezni. Van egy saját kis műhelyem a családi háznál, nem nagy, de éppen elég jelenleg. Nagy előnye, hogy helyben van, így amikor kedvem és időm engedi rögtön elvonulhatok a privát szférámba. Mindig konkrét tervvel lépek be a műhelybe, tudom, hogy mit akarok csinálni. Hétközben inkább a tervek, kísérletek születnek, hétvégét pedig kerekké összeállnak az elképzelések. Itt minden lassan, aprólékos munkával készül.
Miből inspirálódsz?
Egyértelműen a természetből. Ez is a mindennapjaim része, mivel nordic walkingozok, így sok időt töltök a szabadban. Szerencsés vagyok, mert ezt a Körösök völgyében tehetem, egyik oldalamon a folyó, a mások oldalamon az erdő tölt fel pozitív energiával. A víz játéka, az ég kék színeinek variációja, a felhők változékonysága, a szivárvány, a napsütés és hozzá a madarak csicsergése tökéletes inspiráció.
Hogyan szeretnéd fejleszteni magad? Milyen céljaid vannak?
Szeretnék végre újból elutazni tanfolyamokra, szeretnék külföldi workshopokon is részt venni. Az alkotáskor jó egyedül lenni, egyébként is introvertált személyiség vagyok, de nagyon vágyok olyan emberek társaságára, akik hasonlóan elmerülnek az üveg szépségében. Álmaim között szerepel/t egy látványműhely megvalósítása, ebben most egy kicsit elbizonytalanodtam, majd meglátjuk mit hoz a jövő.
Mit nyújt neked ez a kézművesség? Miért szereted csinálni?
A pénzügyek, számok, excel táblák sokasága után megtanultam újból önfeledten játszani. Fantasztikus érzés egy konkrét kézzel megfogható tárgyat elkészíteni, másnak örömet okozni vele és így álomra hajtani a fejem.
Mit gondolsz, kik azok a nők, akik vásárolják az ékszereidet? Mit keresnek? Minek örülnek? Miért szeretik a Jannaja ékszereket?
Az én ékszereim mindennapi használatra készülnek, apró kiegészítők, tükrözik a belső hangulatunkat, kicsit felemelnek, szebbé teszik a napjainkat. A Jannaja díszdobozos ékszerek estében vonzó a csillogás, ez kicsit ünnepélyes, az átlagosnál érdekesebb, a szépséggel is párosítható, ami boldogságot, örömet okoz. Ezért szeretem megolvasztani ezeket az üvegeket és ékszerré varázsolni, mert mindig mosolyt látok a vásárlóim arcán. Életkor tekintetében széles a skála, 20-60 év.
A lámpagyöngy karkötők gyöngyei örök darabok. Időnként lehet, hogy át kell fűzni a gyöngyöket, de az unokáink is láthatják, mert nem fog lekopni róla a minta, a színe megmarad és megőrzi az alakját. Az egyenként olvasztott, díszített darabok miatt ezeket az ékszereket úgy gondolom, nem mindenki tudja megengedni magának és jóval kisebb az a réteg, aki üveggyöngyökre vágyik. Jellemzően középkorú hölgyek vásárolják.
Mi a legfőbb vágyad?
A legfőbb vágyam talán, hogy találjon rám, akinek szebbé tehetem egy átlagos napját egy Jannaja ékszerrel.
További információ: JannajaGlass- Nagyné Juhász Anna – Üvegékszer, lámpagyöngy kézműves termék